Diagnostyka ortodontyczna
Diagnostyka ortodontyczna, obejmująca precyzyjną ocenę zgryzu. To kluczowy element terapii, który pozwala dobrać odpowiednią metodę leczenia.
- Wywiad medyczny i stomatologiczny umożliwia zebranie dokładnych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, problemów związanych z jamą ustną, nawyków oraz objawów innych, powiązanych ze zgryzem trudności.
- Badanie kliniczne polega na ocenie stanu zębów, dziąseł, tkanek miękkich oraz zgryzu, czyli wzajemnej relacji zębów górnych i dolnych. Ortodonta może oceniać także funkcję żucia, połykania czy wymowy.
- Zdjęcia RTG panoramiczne i cefalometryczne umożliwiają dokonanie oceny struktur kości twarzy, stanu zdrowia zębów, korzeni oraz zależności pomiędzy szczęką i żuchwą.
- Skany zębów 3D pozwalają precyzyjnie zbadać strukturę zębów, a następnie dobrać dostosowane do indywidualnych potrzeb leczenie ortodontyczne.
- Fotografia twarzy umożliwia ocenę symetrii twarzy, ustawienia zębów i ich relacji podczas uśmiechu, pozwalając zaplanować estetyczny rezultat leczenia ortodontycznego.
- Tomografia komputerowa jest wskazana tylko w niektórych przypadkach. Pozwala ocenić strukturę kości i tkanek miękkich. W przypadku stwierdzonego problemu w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych wykonuje się również tomografię komputerową stawów, która pozwala ortodoncie dobrać trafną metodę leczenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu procesu diagnostycznego lub masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami, z przyjemnością wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Stały aparat ortodontyczny - zamki samoligaturujące
Aparat samoligaturujący to rodzaj stałego aparatu, w którym nie stosuje się ligatur, czyli charakterystycznych, kolorowych gumek. Unikatowy system klapek utrzymuje łuk aparatu w zamkach.
Aparat samoligaturujący zapewnia liczne korzyści:
- Używanie aparatu jest bardziej komfortowe. Dzięki temu, że pomiędzy zamkiem a łukiem nie występuje tarcie, aparat samoligaturujący jest delikatniejszy od ligaturowego, a jego działanie mniej bolesne.
- Leczenie ortodontyczne trwa krócej. Mniejsze siły oddziaływania aparatu powodują, że zęby przemieszczają się płynnie i odbywa się to szybciej, niż w przypadku aparatów ligaturowych.
- Wizyty u ortodonty są rzadsze. Aparat samoligaturujący działa z tą samą mocą i jest aktywny przez wiele tygodni, nie wymaga również regularnych wymian gumeczek.
- Utrzymanie higieny jest łatwiejsze. Płytka bakteryjna nie przywiera do gumek na zamkach, co ułatwia utrzymanie czystości i pomaga zapobiegać próchnicy oraz chorobom dziąseł.
- Stały aparat samoligaturujący uważany jest przez pacjentów za rozwiązanie bardziej dyskretne i estetyczne niż aparat ligaturowy.
Wybór aparatu samoligaturującego może czasem wymagać zastosowania dodatkowych elementów — gumek, łańcuszków czy wyciągów, decyzję w procesie leczenia podejmuje lekarz ortodonta.
Współpraca z pacjentem w leczeniu
Leczenie ortodontyczne wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy ortodonty, ale kluczową rolę odgrywa również współpraca z pacjentem. Bez niej nie ma mowy o osiągnięciu zamierzonych efektów.
Wizyty kontrolne odgrywają istotną rolę w procesie leczenia, pozwalając kontrolować aktywowanie aparatu ortodontycznego oraz wdrażać niezbędne korekty.
Higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Pomaga zachować czystość wokół aparatu, zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Dowiedz się więcej: Stały aparat ortodontyczny samoligaturujący a higiena.
Wyciągi ortodontyczne muszą być stosowane przez pacjenta zgodnie z zaleceniami ortodonty. Brak regularności może wydłużać proces leczenia oraz skutkować mniej satysfakcjonującymi efektami.
Szkodliwe nawyki takie jak obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisów stwarzają ryzyko uszkodzenia aparatu i mogą opóźniać postępy w leczeniu.
Zdrowa dieta podczas leczenia ortodontycznego polega na jedzeniu pokarmów, które nie są twarde, lepkie i mogłyby uszkodzić aparat. Dowiedz się więcej: Dieta w aparacie ortodontycznym.
Sprawny kontakt z ortodontą w przypadku dolegliwości bólowych, dyskomfortu czy problemów z aparatem to niezwykle istotny aspekt leczenia. Brak szybkiej reakcji może prowadzić do komplikacji i wydłużać proces leczenia. Dowiedz się więcej: Dental Monitoring.
Dental Monitoring
W moim gabinecie stosujemy system Dental Monitoring, nowoczesną aplikację, która umożliwia pacjentom monitorowanie postępów leczenia za pomocą smartfona bez konieczności wizyty u ortodonty.
Dental Monitoring wykorzystuje urządzenie Scanbox, które pomaga wykonywać samodzielnie zdjęcia. Skany jamy ustnej trafiają do ortodonty, który może ocenić aktualny postępy leczenia, wdrożyć nowe zalecenia lub umówić z pacjentem konsultację. Innowacyjna technologia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ułatwia proces leczenia ortodontycznego, przynosząc pacjentom wiele korzyści:
- Stała opieka. Platforma Dental Monitoring zapewnia pacjentowi stałą opiekę i możliwość konsultacji zawsze, kiedy pojawią się wątpliwości lub zaniepokoi go coś w procesie leczenia.
- Mniej wizyt w gabinecie. Postęp procesu leczenia może być skutecznie monitorowany bez konieczności wizyty stacjonarnej.
- Możliwość szybkiego reagowania. Z chwilą zauważenia przez ortodontę nieprawidłowości, wizyta może być umawiana niezwłocznie. Dodatkowo sztuczna inteligencja dokonuje analizy zdjęć i alarmuje lekarza, jeśli dostrzeże coś niepokojącego.
- Wygoda. Aplikacja zapewnia wiele udogodnień, między innymi możliwość wykonania zdjęć w dowolnym miejscu i czasie, co oznacza dla pacjenta więcej swobody, również automatyczne alerty o terminie wykonania skanu lub przypomnienia o nadchodzącej wizycie.
- Mniej czasu, mniej wydatków. Zdalne rozwiązania zmniejszają konieczną liczbę wizyt, oszczędzając czas i redukując koszty leczenia ortodontycznego.
Alignery – ortodontyczne leczenie nakładkowe
Leczenie nakładkowe odbywa się z wykorzystaniem alignerów — dyskretnych, przezroczystych nakładek, które pozwalają efektywnie prostować zęby, bez konieczności stosowania aparatów stałych.
Podczas projektowania nakładek wykorzystujemy system skanowania 3D, który pozwala nam idealnie dopasować je do indywidualnych potrzeb, zwiększając skuteczność leczenia. Działanie alignerów polega na przesuwaniu zębów do pożądanej pozycji z małą, lecz stałą siłą. Nakładki w trakcie procesu leczenia ortodontycznego zmienia się wraz z postępami leczenia. Czas leczenia uzależniony jest od stopnia nasilenia wady zgryzu.
Nakładki ortodontyczne to wiele korzyści:
- Dyskretny efekt wizualny. Pacjenci doceniają wysoki poziom estetyki, dzięki któremu mogą zachować naturalny wygląd. Alignery są bowiem transparentne, a więc niemal niewidoczne.
- Duża wygoda. Nakładki ortodontyczne zapewniają mniej dolegliwości bólowych niż aparaty stałe.
- Wysoki komfort użytkowy. Alignery można wyjąć w każdej chwili, na przykład do posiłków
- Perfekcyjne utrzymanie higieny jamy ustnej. Dzięki temu, że nakładki nie są przytwierdzone na stałe, utrzymanie higieny zębów nie sprawia trudności.
Leczenie ortodontyczne alignerami jest nowoczesną i popularną metodą, ale nie każda wada zgryzu pozwala na jej wybór. Nakładki ortodontyczne zalecamy w przypadku lekkich oraz średnich wad. Leczenie nakładkowe jest zalecane także przy niewielkich nawrotach po zakończeniu leczenia ortodontycznego lub w końcowej fazie leczenia w metodzie hybrydowej.
Retencja
Retencja jest ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, który ma miejsce po zdjęciu aparatu. Jej celem jest utrwalenie osiągniętych rezultatów poprzez stabilizację uzyskanej pozycji zębów. Czas noszenia retencji jest ustalany przez ortodontę indywidualnie, najczęściej to około 2 lata po zakończeniu leczenia. Stosujemy dwa rodzaje retencji: aparaty retencyjne ruchome oraz aparaty retencyjne stałe.
Retencja ruchoma to na przykład płytka retencyjna lub nakładka Essix. Oba rozwiązania nosi się tylko przez określony czas w ciągu doby, z reguły w nocy.
Retencja stała jest to przyklejony od wewnętrznej strony zębów cienki łańcuszek utrzymujący pozycję zębów po leczeniu.
Regularne wizyty kontrolne pozwalają ocenić efekt stabilizacji leczenia i ocenić konieczny czas stosowania retencji. Kontrole retencji odbywają się w moim gabinecie przez aplikację Dental Monitoring.
Systematyczność i stosowanie się do wskazań. Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń ortodonty w kwestii czasu noszenia retencji. Jeśli będzie on niewystarczający, konsekwencją może być ponowne przesunięcie się zębów.
Ortodoncja dziecięca
Ortodoncja dziecięca zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem wad rozwojowych szczęki i nieprawidłowości zgryzu u dzieci. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się około 7. roku życia lub wcześniej, jeśli pojawiają się problemy ze zgryzem.
Ortodonta może podjąć wczesną interwencję jeszcze zanim wyrosną zęby stałe, co pomaga zapobiegać bardziej złożonemu, trudniejszemu i dłuższemu leczeniu ortodontycznemu w późniejszym okresie życia.
Metody leczenia
Najbardziej powszechną metodą leczenia ortodontycznego u dzieci są aparaty wyjmowane, czyli ruchome, które nosi się przez określoną liczbę godzin w ciągu doby. Taki typ aparatów jest skuteczny mniej więcej do 11. roku życia.
Kooperacja dla zdrowia dzieci
Ortodonta dziecięcy zaleca czasem konsultacje u innych specjalistów – pedodonty, czyli dziecięcego dentysty, laryngologa, logopedy czy fizjoterapeuty. Skuteczna współpraca w obrębie różnych specjalizacji umożliwia efektywną diagnostykę oraz trafny dobór metod leczenia.
Staw skroniowo-żuchwowy w ortodoncji
Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się po dwóch stronach głowy i łączy kość żuchwy z czaszką. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego TMD mogą obejmować różne dolegliwości związane z funkcjonowaniem tego stawu.
Przyczyn problemów może być wiele: stres i łączące się z nim napięcia mięśni, urazy mechaniczne, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów czy nieprawidłowy zgryz.
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – objawy:
- Ból zlokalizowany w okolicy stawu lub uszu, który może również promieniować niżej, nawet w okolice ramion.
- Dźwięki w stawie – nieprzyjemne trzaski, tarcie, przeskakiwanie, zwłaszcza podczas żucia.
- Ruchomość – ograniczona ruchomość szczęki, zauważana podczas otwierania i zamykania ust, uniemożliwiająca ich pełne rozwarcie.
- Bóle głowy – napięcie mięśni może wywoływać bóle głowy, odczuwane najbardziej w okolicy skroni.
- Trudności z żuciem – problem z przeżuwaniem pokarmów, zwłaszcza twardych i kleistych, jak jabłko czy guma do żucia.
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie
Leczenie TMD może wymagać współpracy z innymi specjalistami – stomatologiem, fizjoterapeutą czy logopedą. W zależności od przyczyny leczenie może obejmować terapię fizyczną, aparat ortodontyczny, leczenie farmakologiczne, zalecenie wdrożenia technik relaksacyjnych, a w niektórych przypadkach również interwencję chirurgiczną.