Porady
Dziecko u ortodonty – profilaktyka
Szybka reakcja na powstające wady zgryzu i problemy ortodontyczne oraz właściwa diagnoza to większa szansa skutecznego leczenia, które zmniejsza ryzyko poważniejszych problemów w przyszłości.
Umów dziecko na konsultację, jeśli zauważysz któryś z objawów:
- Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych i opóźniony rozwój stałych mogą być objawami problemów ortodontycznych.
- Nieprawidłowości w zgryzie objawiające się przekrzywieniem, nachyleniem czy cofnięciem zębów są wskazaniem do wizyty u ortodonty.
- Trudności w przeżuwaniu, połykaniu lub wymowie mogą być spowodowane problemami ortodontycznymi i wiązać się z zaburzeniami w obrębie mięśni warg i języka. Skuteczne leczenie ortodontyczne jest wówczas uzależnione od wyeliminowania tych problemów.
- Problemy z oddychaniem. Trudności związane z oddychaniem – na przykład oddychanie przez usta czy chrapanie, mogą być objawem wad zgryzu. Brak leczenia ortodontycznego może prowadzić wówczas do nasilenia problemów oddechowych.
- Parafunkcje i dysfunkcje (na przykład ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, zaciskanie zębów) mogą pogłębiać nabyte wady zgryzu, dlatego warto skonsultować je z ortodontą.
Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy związane ze zgryzem, umów dziecko na konsultację.
Czy krzywe zęby są tym samym, co wada zgryzu?
Mówiąc najprościej, krzywe zęby oznaczają nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym. Wada zgryzu to natomiast nieprawidłowe dopasowanie zębów górnej i dolnej szczęki. Obie wady mogą wymagać korekty ortodontycznej, a dobór metody i plan leczenia ustalany jest indywidualnie w procesie diagnostycznym.
Możemy powiedzieć, że zęby są krzywe, kiedy zachodzą na siebie, są obrócone lub wychylone. Wada negatywnie wpływa na estetykę oraz utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, co w konsekwencji może prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł.
O wadzie zgryzu mówimy w sytuacji, kiedy łuki zębowe do siebie nie pasują lub są niewłaściwie ukształtowane. Takie wady, poza aspektem estetycznym, mogą powodować różne problemy, jak trudności w przeżuwaniu pokarmów i wymowie, mogą również przyczyniać się do powstawania chorób stawów skroniowo-żuchwowych oraz zwiększać ryzyko urazów zębów.
Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z powyższych problemów, umów się na wizytę, podczas której zaplanujemy leczenie ortodontyczne.
Dieta w aparacie ortodontycznym
Leczenie ortodontyczne wymaga wdrożenia diety, która pomoże zadbać o zdrowie jamy ustnej, redukując równocześnie ryzyko uszkodzenia aparatu.
- Twarde pokarmy. Unikaj jedzenia orzechów, twardych owoców czy warzyw lub krój je na mniejsze kawałki, ponieważ mogą uszkadzać aparat.
- Lepkie pokarmy. Żelki, gumy do żucia czy karmel obklejają zęby oraz aparat. Zalegające resztki mogą prowadzić do próchnicy. Nosząc aparat, staraj się ich unikać.
- Słodycze. Słodycze sprzyjają powstawaniu próchnicy. Aparat utrudnia natomiast dokładne czyszczenie zębów, dlatego lepiej sięgać po zdrowsze przekąski.
- Słodzone napoje. Zawarty w gazowanych napojach i słodkich sokach cukier zwiększa ryzyko powstawania próchnicy i odwapnień, warto więc zamienić je na wodę.
- Regularne posiłki. Regularne spożywanie posiłków sprzyja utrzymaniu zdrowego pH w jamie ustnej, zmniejszając ryzyko powstawania próchnicy. Ponadto regularne, zdrowe posiłki dostarczają niezbędnych składników odżywczych i pomagają unikać niezdrowych przekąsek między posiłkami.
CO JEŚĆ:
- Miękkie produkty. Buduj dietę w oparciu o miękkie produkty, które nie zwiększają ryzyka uszkodzenia aparatu. Warzywa – na przykład gotowana marchewka, ziemniaki czy cukinia. Owoce – banany, pokrojone na mniejsze kawałki jabłka, gruszki, winogrona, brzoskwinie. Mięsa – kurczak, indyk, ryby. Jajka – pod każdą postacią są łatwe do pogryzienia.
- Sery i jogurty. Jogurty naturalne i sery są świetnym źródłem wapnia i białka, a ich spożywanie wspiera zdrowie zębów oraz kości.
- Kaszki i płatki. Kaszki śniadaniowe, płatki oraz inne produkty zbożowe to miękkie i zdrowe pokarmy, które nie sprawiają trudności w gryzieniu.
- Chleb bez skórki. Zamień chrupiące pieczywo z twardą skórką na chleby żytnie lub pszenne bez skórki, które możesz jeść bez ryzyka uszkodzenia aparatu.
Jeśli jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego i masz wątpliwości dotyczące diety, zapraszamy do kontaktu.
Stały aparat ortodontyczny samoligaturujący a higiena
Higiena podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia oczekiwanych efektów leczenia oraz utrzymania zdrowia jamy ustnej. Stosowanie się do zasad pomoże zadbać o zdrowe zęby i piękny uśmiech.
- Szczotkowanie zębów – szczotkuj zęby minimum trzy razy dziennie, używając miękkiej szczoteczki i pasty z fluorem. Czyść starannie powierzchnie zębów, przestrzenie pomiędzy nimi, zamki oraz druty aparatu. Włącz do codziennej higieny szczoteczki międzyzębowe oraz jędnopęczkowe, które ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni.
- Nici dentystyczne i irygatory pomagają usuwać resztki jedzenia i bakterie z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Irygator bardzo skutecznie wypłukuje wszystkie zalegające zanieczyszczenia, doskonale sprawdza się w myciu przestrzeni między zębami oraz w okolicy zamków ortodontycznych.
- Płyny do płukania ust z fluorem i chlorcheksydyną zapewniają w jamie ustnej przyjemne uczucie świeżości i redukują poziom bakterii, mogących prowadzić do próchnicy.
- Wyeliminowanie niezdrowych nawyków pomaga dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej. Unikaj słodyczy, lepkich pokarmów oraz picia słodzonych napojów.
- Wizyty kontrolne u lekarza stomatologa i higienistki stomatologicznej są kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów i umożliwiają szybką reakcję w przypadku pojawienia się pierwszych oznak próchnicy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące utrzymania higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do dyspozycji.